Джон Маквортер|4 причин, щоб вивчити нову іноземну мову


0

Англійська мова швидко стає універсальною мовою, і технологія миттєвого перекладу щороку вдосконалюється. То навіщо турбуватись вивчення іноземної мови? Професор і лінгвіст Колумбійського університету Джон Макхортер розділяє чотири заманливі переваги вивчення іноземної мови.

Мова, якою я зараз розмовляю, стає глобальною універсальною мовою, на добро чи зло. Дивімося правді в очі. Це мова інтернету, мова фінансів, мова контролю руху повітряного простору, популярної музики, дипломатії – англійська всюди. 

Так, путунхуа розмовляє більше людей, але англійську вивчає більше китайців, ніж англомовних людей – китайську. Останнє, що я чув, це те, що в Китаї є двадцять університетів, де викладають англійською. Англійська охоплює все. 

Крім цього, було передбачено, що в кінці століття майже всіма мовами, які існують сьогодні – а їх є близько 6000 – не будуть розмовляти. Залишиться лише декілька сотень мов. До того ж, настав момент, коли миттєвий переклад живого мовлення не тільки можливий, а й щороку кращає. 

Навіщо я вам це розповідаю? Бо ми досягаємо моменту, де виникне запитання: нащо нам вчити іноземні мови, крім англійської? Навіщо вивчати іншу мову, коли вже дійшло до того, що майже кожен зможе спілкуватися однією мовою? 

Я думаю є багато причин, але спочатку я хочу звернутися до того, що ви, швидше за все, вже чули, тому що це небезпечніше, ніж ви думаєте. Це думка про те, що мова спрямовує ваші думки, що словник і граматика різних мов дають кожному різний вид наркотичних галюцинацій, так би мовити. Це дивовижно приваблива ідея, але, до певної міри, суперечлива. 

Вона не повністю відповідає дійсності. Наприклад, у Франції та Іспанії слово “стіл”, з якихось причин, жіночого роду. Отже, “la table,” “la mesa” – до цього треба просто звикнути. Дослідження показали: коли мовця однієї з тих мов запитали, як би він уявив стіл, який говорить, тоді набагато частіше, ніж просто випадково, француз чи іспанець відповідав, що стіл говорив би високим і жіночим голосом. Отож, якщо ви француз чи іспанець, то для вас стіл, так би мовити, є дівчиною, якщо ж ви англієць – усе навпаки. 

Класні дані, і багато людей казатимуть що це означає, що якщо ви говорите однією з цих мов, то маєте певний світогляд. Але будьте уважні – уявіть, що хтось розглядає нас під мікроскопом, усіх нас, хто говорить англійською як рідною мовою. Яке світосприйняття походить з англійської мови? 

Наприклад, візьмемо англійського мовця. Вгорі на екрані – Боно. Він розмовляє англійською. Я вважаю, що у нього є світогляд. Це Дональд Трамп. Він також розмовляє англійською. 

І тут є пані Кардаш’ян, і вона англомовна також. Отож є три мовці. Який світогляд у цих трьох людей? Який світогляд, сформований через англійську мову, об’єднує їх? Це дуже важкі поняття. І поступово виникає консенсус, що мова може формувати думку, проте це відбувається на тонкому, психологічному рівні. Це не означає, що вам дають іншу пару окулярів. 

І якщо це справді так, тоді навіщо вчити мови? Якщо це не змінює вашого способу мислення. Якими можуть бути інші причини? Є кілька. Одна з них – якщо ви хочете сприймати культуру, поринути в неї, стати її частиною, то, байдуже, впливає мова на культуру чи ні – а в цьому є сумніви – якщо ви хочете прийняти культуру, то маєте контролювати до певної міри мову, в якій ця культура існує. Іншого виходу немає. 

Є цікаві приклади з цього приводу. Раджу їх пошукати. Отож, у фільмі режисера Дені Аркана – читайте англійською на сторінці “Дені Ар-кан”, якщо ви захочете пошукати інформацію про нього. Він зняв фільм “Ісус із Монреаля”. І багато героїв – яскраві, смішні, пристрасні, цікаві франко-канадці. Французькі жінки. Наприкінці фільму є сцена, де вони везуть друга до англомовної лікарні. У лікарні вони мають говорити англійською. Вони говорять англійською, але це не їхня рідна мова, і вони воліють нею не розмовляти. Вони розмовляють нею повільніше, з акцентом, без фразеологізмів. Раптом ті персонажі, в яких ти закохався, стають лушпинням, тінями самих себе. 

Поринути в культуру і сприймати людей тільки через таку завісу – означає так і не відчути культури по-справжньому. Отож, враховуючи те, що з часом залишиться тільки сотня мов, їх треба вивчати хоча б тому, що вони є квитками, які дарують вам змогу долучитися до культури людей, які ними говорять, адже це їхній код. Отож, це одна причина. 

Друга причина: було доведено: якщо ви розмовляєте двома мовами, ви менш схильні до деменції й, ймовірно, краще виконуєте кілька завдань одночасно. Ці характеристики визначаються з самого малку, тому ви тепер розумієте, чому варто вчити дітей іноземної мови. Двомовність – корисна для здоров’я. 

І третя причина – вчити мови страшенно весело. Значно веселіше, ніж кажуть. Наприклад, арабською “kataba” – він писав, “yaktubu” – він пише, вона пише. “Uktub” – пиши, в наказовому способі. Що спільного мають ці речі? Спільне в них те, що приголосні стоять посередині слів, як стовпи. Вони стоять нерухомо, а голосні танцюють навколо приголосних. Хто б не хотів влаштувати їм танці у власному роті? Таке є в івриті, а ще в основній мові Ефіопії – амхарській. Кумедно. 

Або ж коли мови мають різний порядок слів. Вивчати, як розмовляти мовами з різним порядком слів – це наче їхати за кермом на іншій стороні вулиці в певних країнах, або ж нанести навколо очей маску і відчувати пощипування. Мова може дати вам ті ж відчуття. 

Наприклад, “Кіт в капелюху повертається”. Книжка, до якої ми часто повертаємось, така як “Мобі Дік”. Цитати звідти: “Ти знаєш, де я знайшов його? Ти знаєш, де він був? Він їв торт у ванній. Так, він там був!” Добре. Тепер, якщо ви вивчаєте китайську, то маєте розповідати цей вірш так: “Ви можете знати, де знайшов я його? Він у ванній був, торт наминав, Не помилився я, наминав, жував!” Клас. Уявіть, що ви могли б цим займатися роками. 

Ви коли-небудь вивчали камбоджійську? Я також ні, але якби вивчав, то б вимовляв не якийсь там нещасний десяток голосних, як в англійській мові, а цілих 30 різних голосних, які крутяться і вирують у ротах камбоджійців, як бджоли у вулику. Ось що таке вивчати мову. 

І ще одне: ми живемо в епоху, коли вивчити іноземну мову ще ніколи не було так легко. Раніше вам доводилося йти в клас, і там був старанний вчитель, обдарований наставник, але ж він працював у конкретні години, і ви мали ходити саме в той, конкретний час. Ви повинні були йти до класу. Якщо у вас не було такого – ви мали грамплатівку. Я ‘їв зуби на цьому. На пластинці була певна кількість записів, або на касеті, чи навіть на древньому об’єкті, відомому як компакт-диск. Крім цього, у вас були книжки, з яких було мало користі. Все виглядало саме так. 

Сьогодні ви можете прилягти – лягти на підлогу у вітальні, попиваючи бурбон, і вивчати мову, яку забажаєте з чудовими програмами, такими як Rosetta Stone. Я дуже рекомендую менш відому програму Glossika. Ви можете займатися в будь-який час, тому можете працювати ефективніше й більше. Можете собі щоранку дарувати задоволення різними мовами. Я щоранку читаю комікс про Ділберта різними мовах; це вдосконалює мої навички. Мені б це не вдалося 20 років тому, коли ідея про будь-яку мову, що лежить у вашій кишені і приходить просто з вашого телефону, звучала б як наукова фантастика для геніїв. 

Тому я дуже рекомендую вивчати інші мови, крім тої, якою я говорю, бо ще ніколи не було ліпшої нагоди для цього. Це страшенно весело. Це не змінить вашого способу мислення, зате, безумовно, розпалить ваш розум. 

Джерело


Сподобалось? Поділіться зі своїми друзями!
0
0 коментарів

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Формат публікації:
Розповідь
Форматований текст з різними вставками (таблиці, цитати, зображення, відео і т.д.)
Підбірка
Підбірка різного роду історій (ТОПи, рейтинги, рекомендації і т.д.)
Зображення
Фото або GIF
Відео
Інтеграція відео з сервісів Youtube, Vimeo чи Vine
Підбірка у зворотньому порядку
Підбірка, де порядок пунктів ведеться від більшого до меншого
Тест
Серія запитань із правильними та неправильними відповідями, що дозволить перевірити знання опитуваного
Персональний тест
Серія питань, відповіді на яких, можуть розповісти щось про опитуваного (тести типу “Який ти … ?”)
Відкритий список
Список, до якого користувачі можуть додати пункти і голосуванням встановлюється порядок їх виводу
Рейтинг
Підбірка, в якій порядок визначається голосуванням користувачів
Опитування
Голосування для прийняття рішень або визначення думок
Мем
Створення мему з власного зображення
Аудіо
Інтеграція аудіо з сервісів Soundcloud чи Mixcloud
Gif-анімація
Анімоване зображення у форматі gif