Чи всі наші спогади реальні? | Деніел Л. Шактер


0
if-you-want-to-understand-how-exactly-memories-are-formed-check-out-this-video-o.gif

В ході дослідження, проведеного в 1990-і роки, учасники згадували, як в дитинстві загубилися в торговому центрі. Деякі поділилися спогадами в найдрібніших деталях, хтось навіть пригадав, як на допомогу прийшов старий, одягнений у фланелеву сорочку. Однак ніхто з цих людей насправді ніколи не губився в торговому центрі.

Помилкові спогади виникли у них після того, психологи які проводили дослід, розповіли учасникам, що ті колись загубилися, нехай і не пам’ятають про цей випадок, а потім цей «факт» підтвердили батьки. І таких людей, хто «згадав», що колись нібито загубився, було не один і не два, а чверть учасників експерименту.

Можливо, в це важко повірити, але результати дослідження відображають досить поширене явище: нашим спогадам не завжди можна вірити.

І хоча дотепер точно невідомо, чим на рівні нервової системи викликані ці помилки, в ході досліджень вдалося виявити деякі найпоширеніші випадки, в яких спогади розходилися з тим, що ж відбулося насправді.

Експеримент з торговим центром показує наскільки інколи інформація, отримана від зовнішніх джерел, таких як інші люди або засоби масової інформації, неусвідомлено вбудовується в наші спогади. Це лише один із прикладів впливу на нашу пам’ять.

джерело

Розглянемо інший експеримент, в якому дослідники на короткий час показували групі учасників вибрані навмання фотографії, включаючи знімки студентського містечка, де раніше ніхто з учасників експерименту не бував. Коли фото знову демонстрували три тижні потому, більшість учасників відзначило, що їм, швидше за все або навіть напевно, в минулому доводилося бувати в цьому студентському містечку.

Учасники неправильно інтерпретували інформацію з контексту, порахувавши раніше побачену картинку спогадом про нібито пережиті відчуття.

Ще в одному досліді людям показали зображення збільшувального скла, а потім попросили уявити собі льодяник. Люди часто згадували, що бачили льодяник разом зі збільшувальним склом. Їх свідомість не могла поєднати предмети в правильному контексті: чи бачили вони їх насправді, чи тільки уявляли собі.

В ході іншого експериментального опитування з вивчення впливу на пам’ять психологи поцікавилися думкою 2 000 осіб щодо легалізації марихуани. Учасники експерименту відповідали на питання двічі – в 1973 і 1982 роках. Ті, хто в 1973 році підтримували легалізацію марихуани, але в 1982 виступили проти, з більшою ймовірністю пригадували, що і в 1973 році були проти, таким чином їхні минулі погляди «підбудовувалися» під теперішню думку. Наші сьогоднішні думки, емоції й переживання можуть впливати на спогади про відчуття в минулому.

Ще в одному експерименті вчені дали двом групам учасників попередню інформацію про хід минулої війни та попросили оцінити ймовірність перемоги кожної зі сторін. Кожна група отримала однакову інформацію, але тільки однією з них сказали, хто ж насправді виграв війну, а інша група про це не знала. В теорії відповіді обох груп повинні були збігтися, оскільки на ймовірність перемоги кожної зі сторін не впливає сам факт того, хто в реальності здобув перемогу. Однак група, яка знала, як насправді закінчилася війна, оцінила шанси переможців на успіх вище, ніж інша група.

Схильність пам’яті до помилок може мати наслідки в реальному житті. Навідні запитання, використовуються поліцією під час допитів свідків і підозрюваних, може привести до помилкових впізнань і ненадійних показань. Але навіть і без навідних запитань спотворені спогади можуть додати сум’яття в показання свідків. Якщо в ході судового засідання суддя вважатиме доказ неприйнятним і попросить присяжних ігнорувати його, зробити це може бути не так-то просто. В ході лікування, якщо пацієнт звертається за підтвердженням діагнозу і при цьому другий лікар знає про діагноз, поставлений першим лікарем, ця інформація може вплинути на думку другого лікаря.

Наші спогади не є непорушними уявленнями про реальність, вони – її суб’єктивне сприйняття. І це не завжди є проблемою. Складнощі виникають, коли ми починаємо ставитися до пам’яті як до фактів, а не брати до уваги справжню природу наших спогадів.

джерело


Сподобалось? Поділіться зі своїми друзями!
0
0 коментарів

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Формат публікації:
Розповідь
Форматований текст з різними вставками (таблиці, цитати, зображення, відео і т.д.)
Підбірка
Підбірка різного роду історій (ТОПи, рейтинги, рекомендації і т.д.)
Зображення
Фото або GIF
Відео
Інтеграція відео з сервісів Youtube, Vimeo чи Vine
Підбірка у зворотньому порядку
Підбірка, де порядок пунктів ведеться від більшого до меншого
Тест
Серія запитань із правильними та неправильними відповідями, що дозволить перевірити знання опитуваного
Персональний тест
Серія питань, відповіді на яких, можуть розповісти щось про опитуваного (тести типу “Який ти … ?”)
Відкритий список
Список, до якого користувачі можуть додати пункти і голосуванням встановлюється порядок їх виводу
Рейтинг
Підбірка, в якій порядок визначається голосуванням користувачів
Опитування
Голосування для прийняття рішень або визначення думок
Мем
Створення мему з власного зображення
Аудіо
Інтеграція аудіо з сервісів Soundcloud чи Mixcloud
Gif-анімація
Анімоване зображення у форматі gif