Чому запахи викликають у нас спогади?

Смачний аромат щойно спеченого хліба, що несеться з відкритих дверей сусідньої пекарні, може діяти, як часовий портал.


1
4 поширення, 1 бал

Смачний аромат щойно спеченого хліба, що несеться з відкритих дверей сусідньої пекарні, може діяти як часовий портал, який переносить вас до бабусі в село, де вона дістає з печі свіжесенький хліб. Аромати часто стають причиною наших зазвичай приємних спогадів, про які ми давно забули.

Але чому це відбувається? 

Коротка відповідь полягає в тому, що ділянки мозку, які жонглюють запахами, спогадами та емоціями, дуже сильно переплетені. 

Запах – це хімічна частинка, яка пливе через ніс в нюхові цибулини мозку, де запахи спочатку переробляються у форму, яку зчитує наш мозок. Потім мозкові клітини переносять цю інформацію в крихітну область мозку, яку називають мигдалеподібне тіло, де обробляються наші емоції, а після цього до сусіднього гіпокампу, де відбувається формування пам’яті.

Аромати – це єдині відчуття, які проходять прямий шлях до центрів мозку, що відповідають за наші спогади та пам’ять. 

Це призводить до тісного зв’язку між емоціями, спогадами та запахами. Ось чому спогади, викликані запахами, на відміну від інших почуттів, “переживаються, як найбільш емоційні та найсприятливіші”, – каже Рейчел Герц, доцент кафедри психіатрії та поведінки людини в американському університеті Браун. “Знайомий, але давно забутий аромат навіть може довести людей до сліз”, – додала вона.

Аромати “справді особливі”, оскільки “вони можуть повернути спогади, які інакше ми б ніколи не пригадали”, каже Рейчел Герц. Для порівняння, коли ми щодня бачимо знайомі місця та людей – це ніколи не спричиняє конкретні спогади. Зазвичай, люди асоціюють певні запах зі значними та емоційними подіями з їх минулого. 

Зв’язок між запахом і пам’яттю можуть стати сигналом про проблеми зі здоров’ям, які пов’язані з пам’яттю. Зниження нюху іноді може бути раннім симптом станів, пов’язаних із втратою пам’яті, таких як хвороба Паркінсона та хвороба Альцгеймера, а також може бути наслідком старіння.

До того ж те, як ми використовуємо емоції, щоб зрозуміти й реагувати на світ, нагадує, як тварини використовують свій нюх. 

Цей дивний зв’язок емоцій та запахів насправді може мати просте еволюційне пояснення. Мигдалеподібне тіло, яке відповідає за наші емоції, розвинулася з області мозку, яка спочатку розпізнавала запахи. “Емоції говорять нам про те, яких речей треба уникати, а які приймати, це робить і нюх”, – каже психолог Рейчел Герц. “Отже, пам’ять і нюх дуже тісно пов’язані з нашим інстинктом виживання.»

Джерело


Сподобалось? Поділіться зі своїми друзями!
1
4 поширення, 1 бал
0 коментарів

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Формат публікації:
Розповідь
Форматований текст з різними вставками (таблиці, цитати, зображення, відео і т.д.)
Підбірка
Підбірка різного роду історій (ТОПи, рейтинги, рекомендації і т.д.)
Зображення
Фото або GIF
Відео
Інтеграція відео з сервісів Youtube, Vimeo чи Vine
Підбірка у зворотньому порядку
Підбірка, де порядок пунктів ведеться від більшого до меншого
Тест
Серія запитань із правильними та неправильними відповідями, що дозволить перевірити знання опитуваного
Персональний тест
Серія питань, відповіді на яких, можуть розповісти щось про опитуваного (тести типу “Який ти … ?”)
Відкритий список
Список, до якого користувачі можуть додати пункти і голосуванням встановлюється порядок їх виводу
Рейтинг
Підбірка, в якій порядок визначається голосуванням користувачів
Опитування
Голосування для прийняття рішень або визначення думок
Мем
Створення мему з власного зображення
Аудіо
Інтеграція аудіо з сервісів Soundcloud чи Mixcloud
Gif-анімація
Анімоване зображення у форматі gif